2016 Virginia Creeper 10 Miler

Overall / Age Groups

Abingdon, VA - 05/14/16 | USATF-Certified Course VA11001MS
Partly sunny, low 60's | Finishers: 55
Records: Male: David Baxter 1:05:30 (2013) Female: Jamie Simmons 1:06:44 (2014)

Place Name                   Bib# Sex Age  Div/Tot  Time    Pace     
===== =====================  ==== === ===  ======= ======= ===== 
    1 Ike Anderson            445 M    28  1/1    1:08:44  6:53 
    2 Michael Ulrich          446 M    53  1/4    1:10:13  7:02 
    3 John Carter             408 M    42  1/5    1:12:15  7:14 
    4 Kelly Chandler          409 M    43  2/5    1:15:10  7:31 
    5 Jessica Remmert         187 F    33  1/3    1:15:25  7:33 
    6 Jason Tipton            407 M    38  1/2    1:15:27  7:33 
    7 Glenn Stratakes         432 M    49  1/5    1:17:05  7:43 
    8 Amy Bradley             193 F    42  1/3    1:18:20  7:50 
    9 Bob Townsend            418 M    65  1/2    1:18:26  7:51 
   10 Clyde Kidd              416 M    63  1/3    1:19:38  7:58 
   11 Jason Andes             436 M    41  3/5    1:19:55  8:00 
   12 Scott May               410 M    45  2/5    1:22:44  8:17 
   13 Eddie Harkleroad        435 M    56  1/3    1:23:12  8:20 
   14 Barry Griggs            428 M    61  2/3    1:23:15  8:20 
   15 Oliver Craughwell       406 M    36  2/2    1:23:16  8:20 
   16 Lee Williams            439 M    52  2/4    1:23:31  8:22 
   17 Matthew Booth           430 M    42  4/5    1:23:42  8:23 
   18 Dwayne Maybry           441 M    41  5/5    1:23:47  8:23 
   19 Jim Schrayer            412 M    51  3/4    1:23:58  8:24 
   20 Bill Dickerson          437 M    67  2/2    1:24:15  8:26 
   21 Terry Dalton            440 M    47  3/5    1:25:20  8:32 
   22 Randy Phillips          442 M    50  4/4    1:27:52  8:48 
   23 Buddy Albro             414 M    57  2/3    1:27:53  8:48 
   24 Janine Myatt            426 F    48  1/6    1:30:40  9:04 
   25 Amanda Hogston          185 F    28  1/2    1:32:59  9:18 
   26 Tony Borghetti          438 M    74  1/3    1:33:48  9:23 
   27 Dennis Clay             443 M    60  3/3    1:33:57  9:24 
   28 Timothy Svecz           427 M    34  1/2    1:34:28  9:27 
   29 Anna Young              194 F    44  2/3    1:34:43  9:29 
   30 Elinor Leclaire         421 F    51  1/3    1:34:45  9:29 
   31 Brent Young             411 M    47  4/5    1:35:46  9:35 
   32 Anne Willson            189 F    34  2/3    1:36:13  9:38 
   33 Suzanne Booth           431 F    46  2/6    1:36:28  9:39 
   34 Cheryl Clay             444 F    58  1/3    1:36:30  9:39 
   35 Quinn Craughwell        192 F    40  3/3    1:36:32  9:40 
   36 Leroy Hurst             429 M    71  2/3    1:37:38  9:46 
   37 Marie Tedesco           425 F    67  1/2    1:38:07  9:49 
   38 Ann Campbell            190 F    38  1/1    1:39:31  9:58 
   39 Patsy Cantor            424 F    45  3/6    1:39:58 10:00 
   40 Robert Cantor           423 M    46  5/5    1:40:20 10:02 
   41 Teresa Darnell          434 F    51  2/3    1:42:36 10:16 
   42 Deanna Corley           195 F    48  4/6    1:43:00 10:18 
   43 Legrande Boyer          419 M    74  3/3    1:43:01 10:19 
   44 Mary Rodriguez          200 F    57  2/3    1:43:03 10:19 
   45 Patti Turpin            401 F    59  3/3    1:43:06 10:19 
   46 Caroline Perez          198 F    52  3/3    1:48:20 10:50 
   47 Andi Crowley            196 F    48  5/6    1:54:45 11:29 
   48 Joseph Atwood           405 M    31  2/2    1:56:54 11:42 
   49 Mo Brown                415 M    59  3/3    1:57:05 11:43 
   50 Megan Denobriga         433 F    47  6/6    1:57:17 11:44 
   51 Katie Yates             402 F    63  1/1    2:00:08 12:01 
   52 Whitney Carrier         184 F    26  2/2    2:07:01 12:43 
   53 Danielle Tipton         188 F    34  3/3    2:15:25 13:33 
   54 Barbara Taylor          403 F    69  2/2    2:19:41 13:59 
   55 Barbara Bogart          404 F    73  1/1    2:45:58 16:36 

Results by State of Franklin Track Club