2018 Ballad Health 5K and 8K

Overall / Age Groups

Ballad Health
Norton, VA
Uncertified Course
June 16, 2018
Cloudy and 70 degrees

5K Age Group Results

Male Overall
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
 1          347          Owen Lindsey         00:20:20.98       Runner
 2          356          Richard Rhodes       00:22:10.60       Runner
 3          346          Don Keen             00:26:42.70       Runner

Female Overall
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           360          Sheena Woodward      00:24:01.56       Runner
2           353          Sheri Gewelke        00:28:48.03       Runner
3           361          Ashley addison       00:31:38.66       Runner

Male Master
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           349          Chuck Summers        00:29:14.17       Runner

Female Master
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           350          Jennifer Dawson      00:37:26.14       Runner

Male GrandMaster
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           354          Curtis Akard         00:29:16.59       Runner

Female GrandMaster
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           344          Donna Pleasant       00:40:39.09       Runner

Female 9 and Under
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           351          Keira McGough        00:37:21.45       Runner

Male 10 - 14
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           345          Eli Keen             00:31:27.36       Runner

Male 20 - 24
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           357          Isaac Green          00:33:05.13       Runner

Male 25 - 29
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           359          David Woodward       00:27:11.35       Runner
2352Kyle Fistner00:33:45.89Runner

Female 25 - 29
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           355          Robin Large          00:33:53.10       Runner

Male 30 - 34
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           342          ANDREW FULTZ         00:34:08.55       Runner

Male 35 - 39
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           348          Kevin0 Dawson        00:32:15.57       Runner

Female 35 - 39
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           340          BETH HUBBARD         00:46:13.19       Runner
2           341          MARY STURGILL        00:46:18.88       Runner

Female 60 - 69
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           339          MARLENE COMPTON      00:41:25.33       Runner
2           338          PATSY ADKINS         00:41:32.02       Runner

Male 70 - 79
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           358          James Collie         00:39:45.98       Runner

8K Age Group Results

Male Overall
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           410          Gary Pleasant        00:33:01.67       Runner
2           431          Cody Puckett         00:40:20.89       Runner
3           408          B. Scott Crawford    00:40:54.95       Runner

Female Overall
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           400          BESS MATHISEN        00:35:45.92       Runner
2           416          Sarah Carlson        00:40:40.35       Runner
3           417          Ginger Slemp         00:42:48.15       Runner

Male Master
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           404          MIKE HARDING         00:41:02.87       Runner

Female Master
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           415          Karrie MullinsPotter 00:50:10.59       Runner

Male GrandMaster
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           413          Dale Riddle          00:41:37.79       Runner

Female GrandMaster
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           429          Andrea Hightower     01:03:39.86       Runner

Female 10 - 14
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           409          Sophie Crawford      00:52:00.68Runner

Female 15 - 19
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           424          Mazzy Tomko          00:53:13.53       Runner

Female 25 - 29
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           427          Elizabeth Yanez      00:55:53.99       Runner
2           426          Brittney Dickerson   00:56:06.63       Runner
3           419          Sheldon Chasteen     00:58:56.98       Runner

Male 30 - 34
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           432          Brad Austin          00:44:46.00       Runner
2           414          Allen Eldridge       00:46:02.99       Runner

Female 30 - 34
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           421          Kimberly Pilkerton   00:57:28.30       Runner

Male 35 - 39
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           433          Chris Abraham        00:43:13.30       Runner
2           430          Kevin Lee            00:45:37.46       Runner

Male 40 - 44
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           428          Lance Dotson         00:47:06.68       Runner
2           425          Robert Kennedy       00:49:46.50       Runner
3           406          GARY ROSE            00:50:08.41       Runner
4           402          MICHAEL WAMPLER      00:53:01.42       Runner

Male 45 - 49
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           420          Jeff Lamb            00:41:21.26       Runner
2           412          Keith Stidham        00:42:50.93       Runner
3           343          CLARENCE HILLMAN     00:57:51.29       Runner

Female 45 - 49
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           418          Karen Barnette       00:56:06.38       Runner
2           423          Tammy Huffman        00:57:42.14       Runner

Male 50 - 54
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           407          Kendall Martin       00:49:05.87       Runner

Male 55 - 59
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           422          Barry Parker         00:50:30.70       Runner

Male 60 - 69
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           411          Huffy Sturgill       00:47:42.01       Runner
2           405          MARK LEONARD         00:53:32.38       Runner 

Female 60 - 69
Place       Bib#         Name                 Time              Type                    City
1           403          JUDY WILLIS          01:19:13.34       Runner

Results by Run Roanoke